Informacje praktyczne
Park Krajobrazowy Dolina Baryczy leży miedzy Żmigrodem a Przygodzicami i został utworzony w 1996 r. Swoim obszarem obejmuje 87 040 ha, z czego na terenie Wielkopolski znajduje się 17 00 ha. To największy park krajobrazowy w Polsce.
Park obejmuje swoim zasięgiem 3 typy siedlisk: stawy rybne, podmokłe łąki i lasy. Znajduje się tu obszar Specjalnej Ochrony Ptaków "Dolina Baryczy" w ramach europejskiej sieci Natura 2000.
Wartość przyrodniczą terenu potwierdza występowanie stwierdzonych tu dotychczas 277 gatunków ptaków, w tym 169 ptaków lęgowych. Koncentracji ptaków sprzyja bogata roślinność wodna i szuwarowa, a także występowanie licznych wysp i grobli.
Na terenie parku znajduje się także jeden z największych w Europie kompleks stawów rybnych, w skład którego wchodzi m.in. prawie 300 stawów w rejonie Milicza i Żmigrodu. Równie ważnym i interesującym elementem parku są lasy Nadleśnictwa Antonin (zajmują prawie 39% powierzchni parku). Innym cennym elementem parku są podmokłe, wilgotne łąki w dolinie Baryczy i jej dopływów: Olszówki, Kurocha oraz kanału Świeca. Łąki spełniają ważną rolę w okresie gniazdowania i wędrówek ptaków, ponadto rosną na nich rzadkie gatunki roślin.
Ciekawe miejsca i obiekty
Stawy Milickie – rezerwat przyrody, w skład którego wchodzi ponad 280 stawów rybnych zakładanych przez cystersów w XIII wieku. To jeden z największych kompleksów stawów rybnych w Europie. Na terenie województwa wielkopolskiego jest około 1100 ha stawów. Od 1963 r. znajduje się tu także rezerwat ptactwa wodnego i błotnego (spotkać tu można około 300 gatunków ptaków). Stawy Milickie od 27 października 1995 r. wpisane są na listę konwencji ramsarskiej, która zakłada szczególną ochronę obszarów wodno-błotnych oraz ptaków wodnych. Na pamiątkę podpisania układu – 2 lutego 1973 r. – co roku tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Stawy Milickie wpisane są na listę Living Lakes („żyjące jeziora”) – obok m.in. Morza Martwego, jeziora Bajkał, Titicaca, Balaton.
Dęby Antonińskie – stare pomnikowe dęby, które rosną w przypałacowym parku w Antoninie. Skupisko to jest drugim tej klasy obiektem w Europie po Dębach Rogalińskich. Dęby z Antonina i okolicznych lasów często mają ponad 300 cm w obwodzie (kilkanaście drzew ma obwód powyżej 6 m). W rezerwacie znajduje się ponad 200 drzew, z czego 19 chronionych jest jako pomniki przyrody. Obecnie zaginęła tradycja sadzenia dębów na terenach otwartych, dlatego w Dolinie Baryczy rzadko można spotkać drzewa młodsze niż 70 lat.
Rezerwat „Wydymacz” – został utworzony w1987 r. w celu ochrony zespołu łęgu jesionowo-olszowego oraz drzew pomnikowych i gatunków roślin chronionych (m.in. wawrzynek wilczełyko czy bluszcz pospolity). Powierzchnia rezerwatu wynosi prawie 46 ha, z czego prawie 11 ha zajmuje śródleśny staw, któremu rezerwat zawdzięcza nazwę. Na terenie rezerwatu można spotkać wiele roślin egzotycznych wprowadzonych tam jeszcze przez właściciela dóbr antonińskich – księcia Antoniego Radziwiłła.
Więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Krajobrazowy_Dolina_Baryczy